سرقت علمی Plagiarism

سرقت علمی Plagiarism

سرقت علمی

 امروزه با پیشرفت روز افزون علم، انتشار آثار علمی نیز اهمیت ویژه ای یافته است. بطوریکه یکی از معیار های پیشرفت علمی کشورها، چاپ مقالات در مجلات معتبر می­باشد. در این میان رعایت اصول اخلاقی و علمی در تهیه متون علمی از جمله مقالات بسیار حائز اهمیت می­باشد. متاسفانه عدم آشنایی دانشجویان و محققان با این اصول موجب پدیده نامبارک سرقت علمی گردیده است. چه بسیارند مولفان مقالاتی که ناخواسته به علت عدم آشنایی با سرقت علمی و علل آن خسارت معنوی و حتی مادی دیده­اند.

 

آنچه در تهیه متون علمی بسیار حائز اهمیت است، استفاده از مطالعات و پژوهشهاي قبلي مرتبط با موضوع مورد تحقیق می­باشد که نقش فوق العاده­ای در فرایند تحقیقات دارد. لذا لازم است مولف مهارت و آشنايي كامل نسبت به نحوه بيان مطالب ديگران در آثار خود داشته باشد. عدم آشنايي با اين اصول و تكنيكها باعث سرقت علمي ناخواسته دانشجويان و محققان درتهيه متون پايان نامه ها ، مقالات و گزارشات علمي مي گردد. بنابراین لازم است، اساتيد با انواع حالتهاي وقوع سرقت علمي و روشهای جلوگيري از ارتكاب خواسته يا ناخواسته آن آشنا بوده و آگاهی کافی نسبت به راهها و روشهای جلوگیری از وقوع آن و نیز شناسایی موارد سرقت صورت گرفته داشته باشند. این امر موجب می­شود تا اساتید با رعايت دستورالعملهايي مانع از وسوسه و وقوع سرقت علمي توسط دانشجويان گردند. در نتیجه لازم است مدرسان آشنایی کافی نسبت به  نحوه صحیح بیان نقل قولها، پارافریز و خلاصه نویسی داشته باشند و روشهای صحیح ارجاع به منابع در متون علمی را آموزش دیده باشند. همچنین بتوانند با استفاده از نرم­افزاها و وب سایتها درصد تشابه متون علمی را بررسی نمایند.

اهداف دوره آموزشي

اهداف جزئي: آشنايي با نحوه صحيح يادداشت برداري از منابع علمي- روشهاي صحيح ارجاع به منابع  در متنهای علمی- آشنايي با نحوه صحيح نقل قول، پارافريز، خلاصه نويسي- راههاي جلوگيري از وقوع سرقت علمي در دانشجويان- آشنايي با نحوه استفاده از وب سايتها و نرم افزارهاي تشخيص سرقت علمي

سرفصلها

كليات

روش هاي صحيح فيش برداري و ارجاع به منابع

روش هاي صحيح فيش برداري و ارجاع به منابع

نرم افزارها و وب سایتهای تشخیص سرقت علمی

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2
مطالب
222
نمایش تعداد مطالب
148017

راه های تماس با ما

 

دفتر یزد، صفائیه بلوار امیرکبیر، طوبی شرقی 24 ، پلاک 6 کدپستی 8916147773  لینک آدرس گوگل مپ

تلفن دفتر یزد :-38207289- 38219259-035

09039432671-09106105867

Email:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Instagram: @amirkabiriranian 

Telegram: @amirkabiriranian

 Linkdin: Pajoheshkadeh AmirkabirIranian

جوملا فارسی