نکات تخصصی

نکته

نکته‌ای مهم از جلد اول درسنامه جامع آزمون کارشناسی رسمی دادگستری و ماده 27 نظام مهندسی ساختمان
افزودنيهاي شبه سيماني
– اين مواد خاصيت پنهان هيدروليكي دارند و وقتيكه بنحوه مناسبي فعال مي‌شوند، خواص سيماني پيدا مي كنند.
– متداول ترين آنها روباره آهن گدازي محصول فرعي كارخانه ذوب آهن مي‌باشد.
تاثيرات آن بر روي بتن تازه و سخت شده:
– افزايش كارايي
– تاخير زمان گيرش
– تقليل آب انداختگي بتن تازه
– كاهش سرعت آبگيري و دماي حاصل از آن
– مقاومت كم در سنين پائين و مقاومت بيشتر در سنين بالا نسبت به نمونه شاهد
– كاهش نفوذپذيري
– كاهش واكنش قليايي سنگدانه ها (مصرف ۴۰ تا ۶۰ % وزني سيمان)
– افزايش مقاومت در مقابل سولفات ها (مصرف ۵۰% وزني سيمان)
– كاهش خوردگي ميلگردها در اثر نفوذ يون كلر به بتون

نکته

نکته ای مهم از جلد هشتم درسنامه جامع آزمون کارشناسی رسمی دادگستری

وجه التزام در قرارداد:

منظور از وجه التزام این است که هرگاه به علتی بیع قطعی انجام نشد این مبلغ به عنوان جریمه از طرفی که عدم انجام معامله مستند به عمل اوست اخذ و به طرف دیگر تعلق گیرد. در واقع وجه التزام، خسارت عدم انجام تعهد انتقال رسمی ملک یا مورد معامله است که در قولنامه به یکی از روش های ذیل می تواند باشد:

۱- در قولنامه ذکر می‌شود که در صورتی که فروشنده یا خریدار از اجرای مفاد تعهد خویش امتناع نماید، فلان مبلغ را باید به طرف مقابل بپردازد. در این صورت اگر فروشنده به تعهد خود (انتقال مال) عمل نکند، خریدار می تواند با احراز عدم اجرای تعهد، وجه التزام تعیین شده را مطالبه کند.

۲- یا بصورت جامع تر طرفین توافق می‌کنند که در تاریخی در دفترخانه حضور یابند و سند رسمی تنظیم کنند و در صورت عدم حضور هریک در دفترخانه، طرف دیگر مکلف است مبلغی به طرف دیگر بپردازد و تعهد خویش را نیز انجام دهد. در این حالت با احراز عدم حضور، متعهد باید وجه التزام را بپردازد و تعهد را نیز انجام دهد.

 نکته مهمی که در این میان وجود دارد، این است که کسی که وجه التزام را مطالبه می کند، باید خود تعهداتش را کامل انجام داده باشد. مثلاً خریدار باید در دفترخانه حاضر شود و قیمت معامله را نیز به رؤیت دفتردار برساند و عدم اجرای تعهد طرف دیگر احراز شود.

نکته

محل وصله پوششی میلگردهای طولی در ستون:

۱- طبق بند 9-23-4-2-2-3 از مبحث نهم برای قاب با شکل پذیری ویژه فقط در میانه طول ستون میشه وصله پوششی آرماتور های طولی انجام بشه و در محل های دیگه اجازه نداریم وصله پوششی داشته باشیم.

۲- درخصوص ستون در سیستم با شکل پذیری متوسط ،متأسفانه مبحث نهم صحبتی نکرده و برای همین توصیه میشه در این ستون ها هم تنها در میانه ی ستون وصله پوششی صورت بگیرد.

نکته

نکته‌ای مهم از سوم درسنامه جامع آزمون کارشناسی رسمی دادگستری و ماده 27 نظام مهندسی ساختمان
نکاتی درباره رنگ آمیزی ساختمان:

براساس تجربیات مشخص شده هر کیلوگرم رنگ روغن یا اکریلیک سطحی معادل ۶-۴ مترمربع را پوشش کامل می‌دهد، اما هر کیلو رنگ پلاستیک بین ۸-۶ مترمربع را پوشش می‌دهد.

رنگ روغن مات ناهمواری‌‌های سطح دیوار را بخوبی نمایان می‌کند بنابراین اگر از این نوع رنگ استفاده می‌کنید باید زیرسازی دقیقی انجام داده باشید.
برای محاسبه متراژ رنگ آمیزی معمولا متراژ مفید کل ساختمان را در اعداد 2.5 یا ۳ بسته به متراژ ضرب می‌کنند.

به عنوان مثال برای یک واحد صد متری کافی است این عدد را در ۳ ضرب کنید که حاصل ۳۰۰خواهد بود یعنی مبنای محاسبه برای هزینه نقاشی ساختمان شما ۳۰۰مترمربع است.
این عدد در واقع متراژ رنگ‌آمیزی دیوارهای خام بدون هیچ نوع گچبری یا ابزار خوردگی است

نکته

وظایف و مسئولیتهای مدیر ساخت چیست؟ (شناسایی روند انتظارات مشاوران، پیمانکاران، کارفرمایان، اساتید و مدیران ساخت از این وظایف)
این تحقیق با همکاری پروفسور Arditi و کمیته مدیریتی صنعت ساخت (بخش مدیریت ساخت انجمن ASCE که به MPIC معروفه و انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA)) در دانشگاه Illinois Tech آمریکا انجام شده است.

مدت زیادیست که سعی میکنم تا بر این موضوع تاکید نمایم که مدیریت پروژه های ساخت با مدیریت پروژه سایر صنایع تفاوتهایی دارد و تکیه تنها بر مفاهیم عمومی مدیریت پروژه نمیتواند منجر به نتیجه بهینه برای مدیریت پروژه های صنعت ساخت گردد. به همین منظور باید اشاره نمود که بحث مدیریت ساخت از سال 1960 در کشور آمریکا به صورت رسمی مطرح شد و در سال 1972 انجمنهای مختلف در این کشور از جمله انجمن معماران (AIA)، پیمانکاران (AGC) و بخش مدیریتی انجمن مهندسان عمران (MPIC) شروع به فرآیندسازی و تدوین فرمهای قراردادی برای مدیریت ساخت و مدیر ساخت نمودند. روندی که در نهایت باعث تاسیس انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) در سال 1982 گردید. انجمنی که اولین استاندارد عملی خود را در سال 1986 برای مدیریت صنعت ساخت منتشر نمود. این انجمن با هدف تدوین فرایند مدیریت ساخت، تدوین خدمات مدیر ساخت، هویت بخشی به مدیر ساخت در پروژه ها، تایید صلاحیت مدیران ساخت و تدوین استانداردهای مدیریتی مختص این صنعت تاسیس شد و تا کنون با همکاری بخش مدیریتی انجمن مهندسان عمران آمریکا در بخش صنعت ساخت کارهای فراوانی نیز انجام داده است.

نکته ای که شاید در کشورمان ملموس نباشد آنست که مدیر ساخت تنها مدیر فاز اجرا و ساخت در پروژه نبوده و در واقع وظایفش در موارد متعددی قبل از شروع پروژه ها میتواند آغاز شده و حتی در فاز بهره برداری نیز ادامه یابد. وظایفی در زمینه مدیریت پروژه، مدیریت بودجه و هزینه، مدیریت زمان و برنامه زمانبندی، مدیریت کیفیت، مدیریت قرارداد، مدیریت طرح و برنامه، مدیریت پایداری، مدیریت ریسک، مدیریت ارزش، مدیریت منابع، مدیریت اطلاعات، مدیریت بیم (BIM) و مدیریت تصمیم گیری. البته وظایف اصلی مدیر ساخت به دسته های کمتری تقسیم بندی میشود که همچنان در برخی از این موارد اختلاف نظرهایی بین مشاوران، طراحان، پیمانکاران، کارفرمایان، اساتید و مدیران ساخت وجود دارد. در این مطالعه که بودجه تحقیقاتی آن از سوی بخش مدیریتی انجمن مهندسان آمریکا (MPIC) و انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) تامین گردید، مطالعه ای که در سال 2006 انجام شده بود را با همکاری پروفسور Arditi تکمیل نموده و سعی کردیم نتایج کاملی از انتظارات موجود از مدیر ساخت برای این پروژه ها را تحلیل نماییم. پیشنهاد میکنم این تحقیق را که از مجموع 2200 شرکت تراز اول در صنعت ساخت آمریکا انجام شده است مطالعه نمایید.

مقالات دیگر...

  1. نکته
  2. نکته
  3. نکته
  4. نکته

منوی آکوردین

خانه

آموزشی

گالری عکسها

پژوهشی

کاربران

English

مهندسین مشاور

آمار سایت

بازدیدکنندگان
2
مطالب
222
نمایش تعداد مطالب
148040

راه های تماس با ما

 

دفتر یزد، صفائیه بلوار امیرکبیر، طوبی شرقی 24 ، پلاک 6 کدپستی 8916147773  لینک آدرس گوگل مپ

تلفن دفتر یزد :-38207289- 38219259-035

09039432671-09106105867

Email:این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

Instagram: @amirkabiriranian 

Telegram: @amirkabiriranian

 Linkdin: Pajoheshkadeh AmirkabirIranian

جوملا فارسی